ramovani-prilepy-obyvaci-pokoj-12345I krásně zarámované umělecké dílo může v místnosti vypadat nevhodně, pokud se nehodí do prostoru, ve kterém je vystaveno. Je důležité zamyslet se nad prostorovým pojetím a ne jen nad barvami a stylem místnosti.

Malé umělecké dílo v rámu může být degradováno, pokud je zavěšené v příliš rozlehlém prostoru. Může skončit tak, že bude působit bezvýznamně jen proto, že jeho rozměry neodpovídají okolnímu prostředí.

Pokud je naopak příliš velký kus vklíněn do malého prostoru, může působit nadbytečně a také ztratit něco ze své působivosti. Design rámu by měl pozvednout obraz na vyšší úroveň – a zároveň by měla být věnována pozornost stylu a rozměrům místnosti. Existuje mnoho způsobů, jak by rámování mělo proporcionálně korespondovat s vyhrazeným prostorem.

Téměř vše, co se dá zarámovat, se dá zarámovat v různých rozměrech.

Je třeba, abyste uvažovali o možnostech zarámování podle rozměrů v závislosti na tom, kde bude hotové dílo viset. Je na nás, abychom kladli ty správné otázky a navrhovali takový designu rámu, aby obraz u vás doma zazářil.

Jak velká je místnost?

Je možné vzít dvě kopie jednoho obrazu a účinně měnit ohraničení paspartou a šířkou lišt a vytvořit tak dva naprosto odlišné designy rámů. Jeden může být vhodný do malého prostoru a druhý do velkého.Všechno je to jen o poměru mezi komponentami použitými při rámování. Dokonce i poštovní známka může být ve velkém rámu, pokud spolu jednotlivé části rámu dobře korespondují.

Jak vysoký je strop?

ramovani-prilepy-obyvaci-pokoj-1V dnešní době je výška stropů značně proměnlivá. Stropy s výškou cca 2,7 m nebo cca 3 m se čím dál tím víc stávají samozřejmostí, a stejně i dvoupatrové místnosti. Proč na tom záleží? Byli jsme zvyklí mít více horizontálního prostoru a dnes je spousta vertikálního prostoru.

Dva konkrétní nápady, které dobře fungují ve vyšších prostorech, jsou vertikálně zvětšení pasparty, buď zvětšením spodní části, nebo protáhlou konstrukcí pasparty, případně doporučení, abyste věšeli páry, sady nebo skupiny obrazů nad sebe, namísto vedle sebe.

Jaké jsou rozměry nábytku v pokoji?

Dnes je mnoho oblíbených stylů nábytku, některé kusy tak mohou být malé a jiné zase poměrně masivní. Pokud víte, s jakým nábytkem bude místnost sdílet váš zarámovaný obraz, pomůže vám to nastavit takové proporce, které zajistí, že zarámované dílo bude v dané situaci vypadat co nejlépe.ramovani-prilepy-obyvaci-pokoj-1234

Jak velká je stěna, kde bude obraz viset?

Když přemýšlíte nad rozměry místnosti, kde bude obraz v rámu viset, nikdy si nemyslete, že velká místnost automaticky znamená, že na konkrétní stěně, kde má dané dílo viset, je neomezené místo. Překážky jako dveře, okna, vysoký krb atd.., to vše může zredukovat použitelný prostor a změnit tak směr, kterým by se mělo ubírat vaše uvažování o designu a velikosti rámu.

O těchto věcech je potřeba včas přemýšlet, abyste se nevydali nesprávným směrem.