Rám u obrazu má několik logických funkcí. Zvýrazní a  vizuálně oddělí dílo od svého okolí. Dřevěné rámy jsou i dnes vyráběny ručně. Kromě lidské energie přináší do prostoru sílu stromu, ze kterého je rám vyrobený. Rám předává energii a zpříjemňuje prostředí domova. Esteticky doplňuje interiér.  Zároveň takový rám obraz chrání před mechanickým poškozením či UV zářením pokud jsou předměty v rámu schované za sklem. Obrazy rámovali už staří Egypťané. V objevených hrobkách byly nalezeny zarámované Fajjúmské mumiové portréty osob.

A protože na obraz v rámu se lépe dívá.

Z jakých dílu se rám skládá

Všechny naše rámy se sestavují z několika základních komponent. Tou nejdůležitější je samozřejmě rám samotný. Rámů existuje nepřeberné množství různých profilů a barev proto, aby žádná zeď nezůstala hladová.  Pokud není obraz namalovaný na plátno je dobré dílo schovat za speciální sklo. Skel pro rámování je několik typů a podrobněji se jim věnujeme v kapitole  Sklo pro rámování. Pak může, ale nemusí následovat pasparta. casti-ramu
Pasparta dokáže pozvednout obraz o několik úrovní výš. Jsou samozřejmě obrazy, ke kterým se nehodí, velká část obrazů jí ale potřebuje. Barva a velikost pasparty dotváří celkový dojem z obrazu a vytváří mu prostředí, ve kterém může nejlépe zapůsobit.

Následuje samotný obraz. I když dnes se rámuje všechno možné nejen plátna, fotografie, plakáty nebo diplomy. Rámují se i suvenýry, památeční předměty, sportovní dresy. Zkrátka  cokoliv co chceme vystavit a zároveň ochránit.
Vespod pod obrazem je podkladová deska. Jsou vyrobeny z MDF desky, která je z obou stran hladká, pevné lepenky nebo se jedná o pěnové samolepicí desky. Kromě ochranné funkce desky pomohou udržet dílo na svém místě. Užitečné jsou při použití více paspart najednou.

A pak už je potřeba jenom háček nebo závěsné lanko.

Pár tipů  jak vybrat správný rám

Porovnejte barvu pasparty i rám s barvou nábytku nebo stěny, na které bude obraz zavěšen.
Porovnejte barvu pasparty nebo  rám s odstíny barev, které se nacházejí  přímo v rámovaném obrazu.
Správně zvolená šířka rámu i pasparty dá obrázku vzdušnost a prostor. Například pokud k obrázku A4 přidáme paspartu 4-5 cm širokou (dole např. 6-6,5 cm) bude výsledek vypadat výrazně lépe.

obraz-v-ramu